DOG NIEMIECKI - CECHY CHARAKTERUJoanna Mróz-Gabrysiak - hodowla z Kuźni Napoleońskiej
fragment rozdziału pt. „Szkolenie” zamieszczonego w książce „DOG NIEMIECKI” - praca zbiorowa
DOG NIEMIECKI ZACHWYCA NIE TYLKO URODĄ, ALE I SWĄ NATURĄ.
TO MAJESTATYCZNY OLBRZYM O ŁAGODNYM USPOSOBIENIU.

Typowy przedstawiciel tej rasy to pies zrównoważony psychicznie, o wysokim progu pobudliwości. „…Nawet w najsilniejszym podnieceniu nie zradza zdenerwowania i sprawia wrażenie szlachetnej statuy…” napisał w książce „Psy, rasy i wychowywanie” Lubomir Smyczyński. Dlatego też wzorzec każe, osobniki nadmiernie pobudliwe czy agresywne, wykluczyć z premiowania. Jeśli więc ktoś chce mieć ryczącego na wszystko i wszystkich „killera” niech się tą rasą nie interesuje!

Ale dog jest również psem o silnym charakterze i władczej naturze i mimo poczciwego wyglądu będzie bronił swego stada czy terenu zdecydowanie i stanowczo. Rozdrażniony potrafi być bardzo groźny.

Między innymi dlatego nie jest to rasa dla ludzi nerwowych, niezdecydowanych, mających mało czasu. Nasz brytan wymaga od swojego właściciela tyleż serca co stanowczości i konsekwencji. Nie może być wątpliwości, że w tandemie człowiek-pies – rządzi człowiek.

Dog jest psem bardzo podatnym na szkolenie. Osoba, z którą jest związany jest w stanie wyegzekwować od niego niemal wszystko. Dotychczas wiele dogów uczestniczyło w szkoleniach na Psa Towarzyszącego i Obrończego z bardzo dobrym skutkiem – pokonując na egzaminie psy ras uznanych za służbowe.

Mimo swych pokaźnych rozmiarów jest to pies delikatny i tolerancyjny w stosunku do słabszych. Na zaczepki mniejszych psów zwykle w ogóle nie reaguje. Jest też świetnym opiekunem dzieci.

Można również zaplanować trzymanie tego olbrzyma w mieszkaniu. Jest on zwierzęciem cichym i spokojnym, nie będzie nam urządzał galopad po całym mieszkaniu a raczej (niezależnie od tego czy jest ono wielkości 20 czy 200 m. kw.) znajdzie sobie jakieś ciepłe, miękkie miejsce i tam spędzi większą część dnia. Nie będzie kłopotliwym współlokatorem jeśli zapewnimy mu solidną porcję ruchu na świeżym powietrzu oraz najlepiej nasze towarzystwo. Jest to bowiem pies, który bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem.

Przyjacielski i serdeczny dla domowników jest nieufny i powściągliwy w stosunku do obcych, nie wykazuje jednak wobec nich agresji jeśli nie zachodzi ku temu konieczność. Reasumując: dog niemiecki to świetny pies towarzyszący i rodzinny, czuły i uważny przyjaciel i świetny obrońca – jednak ze względu na swój specyficzny charakter pozostaje rasą elitarną.